Moskva - Rudé náměstí

Náměstí, po kterém kráčely dějiny a které se stalo symbolem Moskvy i samotného Ruska. Ohraničuje ho několik významných a světoznámých památek – zdi Kremlu, chrám Vasila Blaženého, chrám Matky Boží Kazaňské, luxusní nákupní centrum GUM, Historické muzeum a Leninovo mauzoleum. Původně bylo pouhým tržištěm. V 17. století se mu říkalo Krasnaja ploščaď, tedy Krásné náměstí. Za sovětské nadvlády se vžilo pojmenování Rudé náměstí, které vzniklo z dvojznačnosti slova „krasnyj“ – krásný nebo také rudý. Na tomto náměstí probíhaly všechny důležité události své doby. Přehlídky carské armády, popravy i vyhlašování carských dekretů, lidové i církevní svátky a slavnosti, monstrózní sovětské vojenské přehlídky.

Chrám Vasila Blaženého

Tento originální chrám poutá pozornost všech. Je skutečným symbolem Ruska a zná ho doslova celý svět. Je zázračným architektonickým dílem, hlavní postavou všemožných turistických upomínek a publikací o Rusku, denně obdivován a fotografován tisíci turistů. Jeho architektura se vyznačuje zvláštním, nenapodobitelným stylem, je hravá, pestrobarevná, hýřivá. Působí zároveň roztomile i vznešeně. Vyzařuje však hlavně dokonalý cit pro detail, barevné a tvarové sladění a efekt. Chrám tak vypadá, jako by právě před našima očima vystoupil z kouzelného světa ruských pohádek. Chrám byl vybudován na počest vítězství nad Tatary a byl původně zasvěcen Panně Marii Ochránkyni, na jejíž svátek se odehrála vítězná bitva u Kazaně. Později zde byla vybudována malá kaple, zasvěcená Vasilu Blaženému, který byl mezi lidem natolik oblíbený, že se brzy jeho jménem nazýval celý chrám. Ačkoliv to na první pohled není zřejmé, budova chrámu je stavěna podle přesného plánu na přísně geometrickém základu. Základem je křížový půdorys, po stranách a uprostřed byly postaveny kaple. Boční kaple jsou propojeny krytým prostorem s kupolí, v centrální části je hlavní chrám. Interiér chrámu je v porovnání k jeho ohromujícímu zevnějšku mnohem jednodušší. Je to klidný prostor vyplněný malými kaplemi. Dnes už neslouží k bohoslužbám, ale pouze jako muzeum.

Chrám Matky Boží Kazaňské

Tento chrám je symbolem živé a nesmrtelné víry a pravoslavné církve v Rusku. Byl vybudován teprve v roce 1990 na místě původního chrámu, který byl na Stalinův příkaz srovnán se zemí, protože byl překážkou při pořádání oslav a přehlídek na Rudém náměstí. Původní chrám ochraňoval posvátnou ikonu Matky Boží Kazaňské. Ta po zničení chrámu zmizela, ale později se ve Vatikánu objevila její kopie. V roce 2004 papež Jan Pavel II. vrátil tuto posvátnou ikonu ruské pravoslavné církvi. Tento akt byl chápán jako symbolické smíření západní a východní církve. Ikona Matky Boží Kazaňské se tedy vrátila na své původní místo – do obnoveného chrámu. Chrám Matky Boží Kazaňské je zvláštní stavba. Vypadá malá a zastíněná vznešenými budovami, které ji obklopují. Přesto je jednou z nejvýznamnějších. Její veselý, optimistický zevnějšek zdobený červenou a bílou barvou vypovídá o zásadních lidských principech – touze po životě a hluboké víře v Boha. Je živým svědectvím víry a symbolizuje úctu k nezničitelným tradicím národa.